Plánované ohňostroje/vypouštění lampionů, balónků
Snažíme se zachytit plánované ohňostroje/vypouštění lampionů/balónků a společnými silami tomu zabránit komunikací s organizátory a úřady. Víte, co se chystá? Napište nám!
Sdílejte stránky www.STOP-petardam.cz e-mailem nebo na sociálních sítích. Stáhněte a vyměňte si fotku na svém profilu:
Kontaktujte stránky s vysokým počtem sledujících s prosbou o sdílení. Máte možnost propagovat petici na svém webu? Stáhněte si náš banner:
Můžete i vytisknout některý z propagačních materiálů a umístit na nástěnku, recepci, do výlohy, na dveře…
Podívejte se na web vašeho města a zkuste vyhledat vyhlášku o užití zábavní pyrotechniky. Možná už ji máte a má různé výjimky a nebo ji vaše město nemá vůbec. Seznam některých vyhlášek najdete zde.
Napište starostovi a radnímu za životní prostředí e-mail s popisem vašich lokálních negativních zkušeností se zábavní pyrotechnikou s žádostí o doplnění vyhlášky regulující volné užití zábavní pyrotechniky na území vašeho města.
Není třeba, abyste napsali odborný e-mail, jako právník nebo ekolog, ale hlavní jsou vaše lokální negativní zkušenosti a popis problému/následků. Pokud máte, přiložte do e-mailu i fotky nebo místní zprávy (napadaly vám rachejtle na zahradu? našli jste zranené zvíře? stalo se něco ve vašem sousedství?). Pro doplňující informace se odkažte na náš web a petici www.STOP-petardam.cz, rádi vašemu starostovi odpovíme.
Největší problém je volné užití zábavní pyrotechniky, které se dá vyhláškou regulovat v čase a místě. Můžete tedy navrhnout vyhlášku, která zakáže volné užití zábavní pyrotechniky na území vašeho města úplně nebo jen mimo svátky a/nebo jen mimo lokality k tomu určené.
E-mail doplňte i nápadem na řešení: vlastní představou oslavy Nového roku, inspirací z jiného města/zahraničí, navrhněte ať radnice uspořádá anketu… nebo jen napište, že stávající oslavy pořádané městem bohatě stačí, ať na město neposíláte jen problém.
Ukázka e-mailu
Dobrý den, vážený pane starosto, vážený pane radní pro životní prostředí,
z důvodu (doplňte vaše negativní zkušenosti a lokální dopady zábavní pyrotechniky),
bych vás rád(a) požádal(a) o doplnění vyhlášky o volném užití zábavní pyrotechniky na území našeho města.
Navrhuji (doplňte: úplný zákaz nebo časové a/nebo místní omezení) volného užití pyrotechniky.
(Doplňte návrh řešení a/nebo pochvalte stávající oslavy organizované městem.)
Více informací najdete na www.STOP-petardam.cz
Děkuji za váš čas a těším se na odpověď,
(Doplňte vaše jméno a kontakt)
Pokud vaše prosba nebude vyslyšena, máte možnost váš požadavek dostat na projednávání rady města tak, že seženete 0,5 % podpisů jeho obyvatel do správně vyplněných petičních archů lokalizované petice, které doručíte na město.
Více informací jak navrhnout bod na projednání zastupitelstva, najdete zde. Můžete požádat i o rychlý grant od Nadace Via, aby vaše petice byla vidět.
Potřebujete pomoci s komunikací nebo lokální peticí? Napište nám do pracovní skupiny.
Oslovte zákonodárce a napište jim, proč podporujete zákaz volného prodeje a užití zábavní pyrotechniky. Inspiraci, jak to řeší v okolních státech, najdete zde. Kdo z politiků je pro regulaci a kdo proti, se dočtete například v tomto článku. Čím osobnější zkušenost, tím lépe. Obecný text, který můžete libovolně upravit, najdete níže:
Ukázka e-mailu
Vážený/Vážená (doplňte jméno poslance, ministra, senátora),
po právě proběhlých oslavách konce roku, které se konaly za masivního používání zábavní pyrotechniky, na Vás apelujeme, aby do budoucna došlo k významné regulaci zábavní pyrotechniky z důvodů vyjmenovaných níže.
Škodlivost zábavní pyrotechniky je nejvíce znát u zvířat, která mají mnohem citlivější sluch než lidé a hluk z petard a ohňostrojů mnohdy překračuje práh bolestivosti, poškozuje sluch zvířat a může vést k jeho ztrátě. Většina domácích zvířat a všechna volně žijící zvířata na zábavní pyrotechniku reagují stresem, který se projevuje únikovými reakcemi. Zvířata jsou ve tmě dezorientovaná, snadno se vyčerpají, působí různá zranění a zejména u ptáků jsou časté případy smrti. Ohňostroje v období hnízdění ptáků způsobují opuštění hnízd rodiči a úhyn mláďat. U vodních ptáků a ryb může dojít k otravě zbytky pyrotechniky, které zůstávají ve vodě. U hospodářských zvířat dochází vlivem stresu ke snížení užitkovosti.
Zvířata nejsou jediná, kdo touto zábavou trpí, na hluk vyvolaný explozí pyrotechniky, který může dosahovat až 190dB bezprostředně reagují především starší lidé, nemocní lidé a malé děti. Dle údajů Státního zdravotního ústavu mohou extrémně vysoké hladiny akustického tlaku (u dospělých 130-140 dB, u dětí a predisponovaných osob i nižší) vyvolat akustické trauma, jehož podstatou je poranění bubínku, sluchových kůstek nebo blanitého labyrintu. U epileptiků může zábavní pyrotechnika vyvolat až epileptický záchvat, u astmatiků může dojít k astmatickému záchvatu vlivem vdechování mikročástic uvolněných při výbuchu pyrotechniky. U pamětníků války vyvolávají výbuchy zábavní pyrotechniky psychická traumata, stresem jsou ohrožení i kojenci s možnými následky do budoucna.
Z hlediska ekologie je zábavní pyrotechnika vysoce škodlivá. Studie analyzující vzorky prachu z ohňostrojů potvrzují, že jsou bohaté na různé kovy (draslík, stroncium, barium, hořčík, měď, olovo či hliník), které se dostávají do ovzduší a jsou vdechovány. Rezidua těžkých kovů se dostávají do vody, mohou pronikat do půdy a podzemních vod. Dalšími znečišťujícími látkami vznikajícími při spalování pyrotechniky je oxid siřičitý, oxid dusičitý, oxid uhličitý a oxid uhelnatý, kromě toho se může uvolňovat jedovatý přízemní ozón. Častou složkou ohňostrojů jsou perchloráty, které mohou kontaminovat vodu a vést k onemocnění štítné žlázy. Zábavní pyrotechnika ničí ozonovou vrstvu. Velmi neekologická je i výroba zábavní pyrotechniky, která zahrnuje těžbu těžkých kovů a použití řady chemikálií, při které dochází k nezanedbatelné kontaminaci životního prostředí.
Každoročně jsou během silvestrovských oslav hlášeny četné případy vážných zranění lidí zábavní pyrotechnikou, časté jsou i majetkové škody. Lidé odpalující zábavní pyrotechniku jsou často bezohlední vůči svému okolí a pyrotechnika v jejich rukou je nebezpečná. Na řadě míst docházelo v roce 2019 k odpalování zábavní pyrotechniky již od Vánoc, během dnů i večerů, takže se rozhodně nejedná pouze o záležitost jednoho dne, či silvestrovské noci.
Řada vyspělých zemí, velkých i menších měst již od zábavní pyrotechniky upustila nebo ji omezila na regulované ohňostroje bez zvukových efektů, případně se přiklonila k využití laserových a světelných show. Ohlasy místních obyvatel byly vždy velmi pozitivní. Chceme tyto země následovat, ze soucitu k utrpení zvířat, strachu seniorů a nesouhlasu se zbytečným znečišťováním a poškozováním životního prostředí. Nechceme akceptovat zábavu, která ubližuje.
Vzhledem k těmto faktům Vás vyzýváme k absolutnímu zákazu zábavní pyrotechniky v rukou amatérů a regulaci oficiálních ohňostrojů tak, aby zbytečně nedocházelo k výše zmiňovaným nežádoucím efektům.
Více informací najdete na www.STOP-petardam.cz
Jménem tisíců petentů petice za zákaz prodeje a volného užití zábavní pyrotechniky děkuji za váš čas a těším se na odpověď,
(Doplňte vaše jméno a kontakt)
Dopisy a následné odpovědi: