Festival ohňostrojů
PATŘÍ MIMO PŘÍRODNÍ ÚZEMÍ
Podpořte radnici v rozhodování a napište primátorce, vedoucímu odboru životního prostředí a uvolněné zastupitelce za oblast marketingu a cestovního ruchu, která kultivovala novoroční oslavy v Brně (videomapping bez městského ohňostroje), včetně zákazu petard na Svoboďáku, za což by se slušilo poděkovat. Zároveň město Brno a Jihomoravský kraj platí milionové částky za propagaci v rámci festivalu.
E-mail napsaný vlastními slovy je vždy nejlepší. Kdybychom poslali všichni stejný text, bude to vypadat jako spam. Níže uvedený text proto slouží hlavně jako inspirace.
JUDr. Markéta Vaňková
vankova.marketa@brno.cz
Ing. Martin Vaněček
vanecek.martin@brno.cz
Kristýna Černá
cerna.kristyna@brno.cz
Ukázka e-mailu
Vážená paní primátorko, vážení zastupitelé Statutárního města Brna,
obracíme se na vás ve jménu ochrany životního prostředí s problémem, který každoročně trápí nás a naše okolí. Na základě zkušeností a vědeckých studií zabývajících se vlivem ohňostrojů na volně žijící ptáky, považujeme pořádání ohňostrojů za činnost, která může mít zejména v době rozmnožování volně žijících živočichů a zejména ptactva negativní vliv na jejich přirozený vývoj, často dochází k úmrtí (ptáci ve velkém stresu ve snaze uniknout narazí na překážky, nevrátí se do hnízd, zahynou mláďata).
V okolí vodní nádrže Brno (do 2 km od místa konání ohňostrojů) se v době květen-červen dle údajů AVIF vyskytují tyto zvláště chráněné druhy ptactva:
V kategorii silně ohrožené (SO): krutihlav obecný (Jynx torquilla), ledňáček říční (Alcedo atthis), lejsek malý (Ficedula parva), pisík obecný (Actitis hypoleucos), strakapoud jižní (Dendrocopos syriacus), včelojed lesní (Pernis apivorus), žluva hajní (Oriolus oriolus)
V kategorii ohrožené (O): krkavec velký (Corvus corax), lejsek šedý (Muscicapa striata), rorýs obecný (Apus apus), strakapoud prostřední (Dendrocopos medius), vlaštovka obecná (Hirundo rustica)
Pokud podle české legislativy hrozí, že ohňostroj uškodí chráněným živočichům, tedy například ptákům, musel by si pořadatel obstarat výjimku ze zákona. Má ji? V době, kdy se stále více a právem mluví o úbytku druhů, o změně klimatu a v souvislosti s tím o nutnosti změny chování člověka, jsou rozhodnutí vstříc ochraně přírody širokou veřejností velmi vítány a podporovány.
Z uvedených důvodů se připojujeme k výzvě ohledně hnízdění ptáků, ve které se výslovně mluví o brněnském festivalu a kterou adresovala politikům také Ústřední komise pro ochranu zvířat – poradní orgán ministra zemědělství:
„Vážení představitelé měst, předpokládáme samozřejmě, že nemáte zájem na snižování ptačí populace. Proto vás vyzýváme, abyste v případě zájmu různých subjektů pořádat zábavnou akci spojenou s hlučnou produkcí určili buď jiný termín než květen a červen, nebo jiné místo, než je veřejná zeleň či park.“
Tímto vás zdvořile žádáme, aby byl každoročně pořádaný mezinárodní festival ohňostrojů Ignis Brunensis přemístěn mimo přírodní území, např. na hrad Špilberk nebo jakoukoliv jinou plochu, kterou neobývají chránění volně žijící živočichové a ze které lze snadno odstranit vzniklé odpady (u vchodu výstaviště, letiště).
Využijte prosím letošního výpadku soutěžní přehlídky na přehradě ve prospěch životního prostředí a nás všech.
Pro další ročníky navrhujeme místo přehlídky zábavní pyrotechniky, v Brně hostit festival světelných show – (laser show, videomappingu, viz. například Signal Festival a dronů).
Jménem mnoha občanů – viz. petice www.STOP-petardam.cz
děkuji za váš čas a těším se na odpověď,
(Doplňte vaše jméno a kontakt)